4 nejčastější chyby při praní prádla

prádelna

Říkáte si, že praní prádla není zas až taková věda, že na tom nic není?

Máte pravděpodobně pravdu, přesto existuje několik pravidel, která Vám ušetří peníze, zdraví a poskytnou prádlu péči.

1. chyba při výběru pracího prostředku

Podle čeho vybíráte prací prostředek? Podle doporučení, zkušenosti nebo reklamy? Experimentujete se značkami nebo máte svoji osvědčenou?

Častou chybou při výběru pracího prostředku bývá, že se soustředíme až příliš na účinnost a nehledíme na složení. Neříkám, že se musíte stát chemikem, ale neuškodí si alespoň zjistit, zda daný prostředek neobsahuje příliš chemických přísad, které zbytečně dráždí pokožku. Máte-li po vyprání na gumě u pračky takové to „blátíčko“, pak Váš prací prostředek obsahuje plnidla. Ta se nemusí z prádla dostatečně vypláchnout, a způsobují tak případné dráždění pokožky a podporují vznik a rozvoj ekzémů a alergií.

2. chyba

Jak dávkujete prací prostředek a aviváž?odměrka

Lijete od oka nebo sledujete doporučené dávkování výrobcem?

Zbytečně velké množství prášků a aviváže opět může způsobit podráždění pokožky, protože se „nezvládne“ z prádla dostatečně vymáchat. Hlavně u aviváží, které se přidávají do posledního máchání je třeba doporučované množství ohlídat. Chcete-li intenzivnější vůni, je lepší použít koncentrovanější aviváž (např. 8x koncentrovanou). Na jednu dávku tak nenalijete do pračky zbytečně velké množství. A ušetříte.

3. chyba

Staráte se o svoji pračku?

Jistě znáte z reklamy větu o tom, že „vodní kámen je prevít“. Pro Vaši pračku je skutečně lepší, když je pravidelně čištěna a v ideálním případě preventivně ošetřována proti usazování vodního kamene a nečistot.

Je tak zajištěna její lepší funkčnost, kratší doba potřebná pro ohřev tělesa na požadovanou teplotu a v neposlední řadě se bude lépe dařit i Vašemu prádlu. Prací prostředky a aviváže budou lépe účinkovat, sníží se jejich spotřeba, a i pro ten pocit – zkuste si představit jak něčím špinavým chcete něco udělat čisté.

Ideálním řešením je vyčištění pračky přípravkem k tomu určeným (možná bude třeba čištění opakovat, některé pračky začnou po prvním vyčištění zavánět jako mokrý hadr). A pak používat prací prostředky, které již sami svým vlastním obsahem pračku ošetřují. Vyhnete se tak přidávání zbytečných dalších prostředků na ošetření pračky do jednoho praní. A opět ušetříte.

4. chyba 

Čtete návody a doporučení výrobců? Já ne. Naposledy, když jsem prala hodně znečištěnou záclonu, jednoduše jsem přidala předpírku. Pak jsem se dočetla na obalu prášku na praní záclon, že je lepší záclonu namočit s práškem do studené vody a až po té vyprat standardním způsobem.

Takže doporučuji občas na ten návod juknout. Vyhnete se pocitu, že daný výrobek nefunguje, jak Vám bylo prezentováno nebo jak jste si myslela.

3x Jak na zažranou špínu a skvrny
Odeslat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *