Chemie v domě

 

Také Vás někdy chytne uklízecí nálada?

Chuť všechno pořádně vycídit a vydezinfikovat.

Pokud používáte klasické dezinfekční prostředky, moc Vám odér z Vaší koupelny asi voňavou domácnost nepřipomíná.

 

Zápach způsobuje chlór, který se uvolňuje z čistících prostředků. Při spojení s kyselinou (ocet apod.) je zápach ještě intenzivnější, protože se plynu uvolňuje větší množství. V této chvíli už by leckterá z nás uvítala plynovou masku. 🙂

Chlor nám pomáhá  v likvidaci širokého spektra bakterií a je skutečně jeden z nejúčinnější prostředků k dezinfekci. Také je vynikající jako bělidlo.

Až potud jsem to nikdy víc neřešila. Dokonce jsem ani nepátrala proč tolik zápachu u úklidu. Prostě jsem na chvíli zadržela dech. Za ten pocit čistoty to stojí.

Jako čerstvá maminka jsem se ale začala zajímat o věci, které ovlivňují zdraví a pohodu našeho cvrčka.

Věděli jste, že naše republika je na předních místech ve výskytu rakoviny tlustého střeva?

To je asi hodně zřejmé. Hodně se o těchto nemocech teď mluví. Ale už se málokde dozvíte, že jedna z příčin je i trochu jiná věc, společná právě s chlorem. Jako každá chemická látka má i chlor své stinné stránky. Přímo působí na zvýšené riziko rozvoje astmatu a rakoviny tlustého střeva.Mádokonce negativní vliv i na reprodukční orgány, embrya a porodní váhu plodu! Jako každá zvědavá maminka jsem trochu „zagůglila“ a objevila jsem tuto studii Greenpeace, kde se vše potvrzuje. Těch škodlivých účinků se tam uvádí ještě více, ale to by byl dlouhý a nudný článek. Také v tomto článku se píše o americké studii, která potvrzuje riziko rozvoje astmatu při používání chemických čistících a dezinfekčních prostředků.

Čím čistíte záchod?

Budu hádat. Je to prostředek na bázi chloru. Víte o tom, že na záchodovém prkénku a míse zůstávají zbytkové chemikálie, které se vstřebávají kůží do organismu? V tomto článku se to dočtete a také tam píšou, že některé chemikálie (k nimž chlor patří), se v těle jaksi naakumulují. Zkrátka po vstřebání malého množství látky se tato nevyloučí a každý další kontakt s touto látkou se sčítá. Náš organismus totiž neumí tyto toxiny vyloučit.

A to nás vrací k rakovině tlustého střeva. Nejčastěji se tento typ rakoviny objevuje u lidí po 50 letech věku. A teď si vezměte v úvahu, že takový člověk řekněme minimálně 45 let sedával na záchodě pěkně vyčištěném pomocí chloru. Již od školky, školy, po veřejné záchody, doma… A pokaždé se trochu chloru vstřebalo z prkénka do těla..

Chlor se nevstřebává do těla jen vdechnutím nebo kůží, ale i přímou konzumací. Nemyslím, že by ho někdo z Vás jedl či pil, ale představte si tuto situaci:

Na vytřené podlaze (která sice už uschla, ale jsou na ní zbytkové chemikálie)  si hraje dítě, které posléze strčí prstíky do pusinky..

A ještě k dítku hrajícímu si na podlaze:

chlor se za první světové války používal jako bojový plyn, jehož účelem bylo vyhnat vojáky ze zákopů. To se dařilo především díky tomu, že se tento plyn drží při zemi a způsobuje poleptání sliznic a dušení. To vám řekne každá encyklopedie.

Alternativa?

Nevím, jestli se mi chce tohle všechno riskovat. Chemické prostředky se velmi dobře dají nahradit těmi, které jako účinnou látku mají sekundární alkohol. Anebo těmi, které máte doma ve spíži či ledničce.

3x Jak na zažranou špínu a skvrny
Odeslat

Jedna odpověď na “Chemie v domě”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *