Tajný (a nevonící) nepřítel zdraví

Máte doma malé dítě?

Máte v bytě pejska nebo kočičku?

 

Pak jistě chcete, aby Vaše domácnost byla co nejčistší a pravidelně dezinfikována. Ať už po „nehodě“ domácího mazlíčka čtyřnohého nebo kvůli malému štěstíčku, které se batolí kolem Vás. Vždyť hlavně na podlaze tráví oba zmínění mazlíčci nejvíce času.

Mohou čistící prostředky připomínat válku?

Klasická cesta úklidu a dezinfekce nám voňavou domácnost moc nepřipomíná. Nejčastěji jsou používané výrobky s obsahem chlóru, který je známý svým zápachem. Opatrně, ať se ho nenadýcháte.  Může být skutečně nebezpečnýČastá práce s čistícími a dezinfekčními prostředky v uzavřeném prostoru škodí plicím. Podle amerických odborníků totiž výpary z těchto přípravků zvyšují riziko rozvoje astmatu.

chlor

Chlor má také tu vlastnost, že se při odpařování drží u země (je těžší než vzduch).  Nepomůže to, že vyvětráte. Náš organismus bohužel kontakty s toxickými látkami sčítá. Pokud bychom chtěli jít do hloubky a podívat se chloru „na zoubek“, dozvěděli bychom se, že má podle studie Greenpeace přímý vliv na celý organismus včetně reprodukčních orgánů, nízké porodní váhy plodu, vzniku astmatu a alergií a také na vznik několika druhů rakoviny. A jako perličku si dovolím připomenout, že se chlor používal v první světové válce jako bojová látka. Právě díky své vlastnosti, že se drží při zemi, pomáhal vyhánět vojáky ze zákopů.

Nejde jen o dospělé

Obzvláště děti bývají postiženy podrážděním dýchacích cest způsobeným uvolňovaným chlórem, který uniká při práci s přípravkem. A nejen to. Chemické látky se do těla mohou dostat i při styků s kůží nebo přímou konzumací. Malé děti batolící se po čerstvě vytřené podlaze se dostávají do styku se zbytky chemikálií a dumlání prstíků dostává v tuto chvíli dramatický rozměr.

Výlevkou to nekončí

Tím, že doma uklidíme a vylijeme špinavou vodu do odpadu vše nekončí. Odpady směřují do čističek odpadních vod a dále do systému. Ne všechny toxické látky se dokáží úplně odfiltrovat a rozložit. Nadále tak chemikálie ovlivňují naše zdraví prostřednictvím kvality pitné vody.

 

Řešení

Nechcete-li více riskovat a z domova si vytvářet válečné zákopy s dusícímí se vojáky, máte na výběr. Agresivní chemické čistící a dezinfekční prostředky lze nahradit těmi, které jako aktivní látky mají sekundární alkohol.

Nebo můžete používat takové prostředky, které můžete třeba i sníst a nic se Vám nestane.

citron

3x Jak na zažranou špínu a skvrny
Odeslat

2 odpovědi na “Tajný (a nevonící) nepřítel zdraví”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *