Jak se bezpečně připravit na miminko 1. část

miminko v břišeČekáte miminko a chcete pro něj připravit bezpečný a čistý domov?

Věřila jsem, že „syndrom útulného hnízda“, který postihuje nastávající maminky několik týdnů před porodem, se mně netýká. Nejsem uklízecí šílenec. Ale hormony dělají své. 🙂 Asi měsíc před porodem jsem běhala jak zběsilá po bytě a vše cídila a čistila. Viděla jsem snad i miniaturní smítka prachu. Myslíte si, že Vás se to netýká? Hormony dělají své, uvidíte. 🙂

Na čistotě není nic špatného, ale pozor na prostředky, které k jejímu vytvoření používáte. Chemikálie, které obsahují, mohou být nebezpečné a jedovaté pro Vaše nenarozené děťátko.

Čemu byste se měla určitě vyhnout:

Chlóru

Čističům odpadů

Čističům na trouby

Lakům na nábytek na bázi petroleje

Běžným čističům na okna a pulty

O škodlivosti chlóru si můžete přečíst zde. Největší nebezpečí vzniká, pokud se chlór smíchá s dalšími běžnými domácími čističi, například s octem. Vznikne tak vysoce jedovatý plyn. Chlór můžete nahradit peroxidem vodíku, jedlou sodou nebo octem.

Také si dejte pozor na umělé vůně, které výrobci používají k překrytí pronikavého zápachu chemikálií. Tyto vůně ve skutečnosti maskují zápach toho, co se snažíte odstranit. Ale když už to chcete vyčistit, pak pořádně a ne jen to skrýt. To, co je opravdu čisté by nemělo mít žádnou vůni. Čističe s umělou vůní nejsou tak vůbec čisté.

Rozhodně si dejte pozor na jakoukoli žíravinu (běžné prostředky na čištění odpadů nebo na čištění trouby). Pokud se dostanou do kontaktu s pokožkou, způsobují popáleniny, a dostanou-li se do kontaktu s očima, mohou vést až ke slepotě.

Co si vybavíte při slovech antibakteriální prostředek?

Zní to dobře. Asi každá doma nějaký máme. Ale je to vůbec nutné? Tyto prostředky vyvolávají vedlejší účinky jako ekzémy a alergie. Převládající aktivní složkou je triklosan. Existuje celá řada protichůdných studií zabývajících se bezpečností triklosanu pro člověka a životní prostředí. A navíc není dokázáno, že antibakteriální prostředky čistí lépe než obyčejná voda a mýdlo. Někteří odborníci dokonce varují, že si zahráváme s narušením rovnováhy mezi „dobrými“ a „špatnými“ bakteriemi. Pro úklid proto zvolte přírodní čistící prostředky a/nebo ekologické značky čistících prostředků.

Příště se podíváme, jak  přírodní prostředky využít.

Zdroj: FASSA, Lynda. Bio máma – zdravé dítě. Vyd. 1. Brno: Computer Press, 2009, 112 s. ISBN 978-80-251-2290-7.

3x Jak na zažranou špínu a skvrny
Odeslat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *