Jděte do háje s ekologií

Svého času jsem byla dost skeptická ke všem ekologům a jejich aktivitám. Každý měl plná ústa ekologie a mě se zdálo, že jako jednotlivec… Co zmůžu?

To musí přece zařídit vláda, Unie, někdo, kdo ovládá hospodaření s odpady apod. Co pořád chtějí po mě? Já přece nejsem čaroděj, nezařídím, aby najednou bylo všechno, tak jak podle praštěných ekologů má být.

Život běžel, já průběžně rodila děti a s nimi jakoby se svět rozšířil.

A co děti, budou mít kde si hrát? A co jejich děti? Moje vnoučata. Budou si moci v klidu jít do čistého lesa a napít se tam ze studánky? Až já tady nebudu a nepůjde, že bych jim nějak pomohla? Budou v bezpečí? Nebude svět plný násilí a chemie?

Alespoň v rámci vlastního prostoru a toho, co můžu ovlivnit jsem začala řešit, zda je lepší koupit hotový příkrm, který je podle výrobce dokonalou harmonií výživných látek, nebo vzít „ošklivou“ mrkev z babiččiny zahrádky a plácat se s příkrmem sama. Zda je lepší mít vše dokonale vydenzifikované a vysavované nebo je lepší méně chemie a více šetrnosti. Když Ríša omylem vypil gel do záchoda, bylo jasno hned!

Chci pro svoje děti a jejich děti to nejlepší! Vždyť to, co naučím své batolecí radosti, budou oni brát jako správné a budou to předávat dalším generacím.

Musím začít u sebe!

Nejsem dokonalá a neumím prát ve slizu. Nevážu se ke stromům.

Když jsme s dětmi na výletě a neseme něco do koše, posbíráme cestou rozlítané papírky a kelímky.

Dali jsme sbohem chlóru a nepouštíme z naší myčky a pračky do odpadu nic, co ničí živé organismy a nejde přefiltrovat čističkou odpadních vod.

Snažíme se nekupovat zbytečné věci, které jen podporují konzumní způsob života, který v důsledku vede ke vzniku dalšího a dalšího odpadu.

Kupuji koncentrované výrobky, které déle vydrží, a tím redukujeme množství odpadu.

Třídíme odpad.

Máme rádi přírodu.

A hlavně, máme rádi život.

Pořád je co zlepšovat a tato cesta nikdy nekončí. Ale vím, že to každodenní rozhodnutí, o tom, co se koupí a jak to využiji, děti ukládají do paměti, a já tak budu s nimi, i když už to nebude fyzicky možné.

 

 

 

3x Jak na zažranou špínu a skvrny
Odeslat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *