Také hnojíte prádlo?

Jednou jsme takhle s kolegyní vedly debatu o těch věcech, co my ženy normálně probíráme. Dostaly jsme se k tématu žehlení a dalších“ oblíbených“ domácích pracích. Vyprávěla mi, jak jednou takhle žehlí a žehlí, a když měla vyžehlené asi 3 pračky, zjistila ke svému překvapení, že si spletla láhev s rozprašovačem a místo obyčejné vody celou dobu stříkala na prádlo pro snazší žehlení tekuté hnojivo na květiny. Zelená a žlutá barva lahviček se jí prostě nějak popletly.

 

Hned po té, co jí to došlo, pronesla spoustu slov, která tady ani nemůžu opakovat, a s hrůzou pozorovala chladnoucí prádlo rozložené na posteli zda flekatí či nikoliv.  Ulevilo se jí, když zjistila, že ani oblíbené halenky ani manželovo košile nebudou mít následky pohnojení. Možná dokonce ani nevykvetou. 🙂

Chvíli laborovala co s tím a nakonec se rozhodla celé 3 vyžehlené pračky prádla znovu vyprat. Přece jen by nesnesla pocit, že ona i její rodina na sobě má „pohnojené“ prádlo a tře se jim o kůži látka se zbytky nastříkaného hnojiva.

Tak mě napadá, vadilo by Vám, kdyby v látce trička, které máte na sobě, byly zbytky nějaké chemie?

Když se tak nad tím zamyslím, položím ještě jednu otázku: jaký je rozdíl mezi pracím práškem, který obsahuje 100 pracích dávek a váží 8 kg a pracím práškem, který má také 100 pracích dávek a váží něco málo přes 2 kg?

 

Jak to spolu souvisí, nezbláznila jsem se? Věci se mají asi takhle.. Budete se mnou určitě souhlasit, že kdyby se Vám stalo to, co mé kolegyni, určitě byste prádlo taky znovu vyprala. Já také. Ale víte, že ten kdo používá obyčejné prací prostředky, tam skutečně tu chemii má, i když nepoužije hnojivo? 🙂 Trochu jsem zapátrala a zjistila jsem, že prací prostředek, který není ekologický, běžně obsahuje tzv. plnidla. Látky, které uměle navyšují objem. Proto osmikilový prášek může mít stejné množství pracích dávek jako jiný ekologický. Ty eko neobsahují nic jiného než účinné látky, proto se zdají tak malinké. Co jsou to plnidla? Bývá to sůl, jíl, rozdrcené peří.. Dříve výrobci používali i rozdrcené sklo na hodně hodně jemňounko. Tyto látky slouží jen k navýšení objemu a hlavně sevětšinou úplně nevymáchají a zůstávají v prádle. Když třepnete se suchým prádlem. které sbíráte ze sušáku a práší se z něj, takto jsou plnidla. Co to asi udělá s citlivou kůží, když je v kontaktu s látkou plnou plnidel a trochu se zpotí? Raději na to nemyslet.

Myslím, že příště se podívám po nějakém pracím prostředku bez plnidel.

 

3x Jak na zažranou špínu a skvrny
Odeslat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *